شعار سال 97-1
 
  
چهارشنبه 7 خرداد 1399   20:44:11
مناطق عملیات انتقال گاز
11:421397/5/15 دوشنبه
با تعمیرات بلودان خط سوم سراسری انجام شد:
تلاش برای حفظ محیط زیست در منطقه پنج عملیات انتقال گاز ایران

بمنظور جلوگیری از انتشار گاز متان در محیط زیست و با تلاش کارکنان توانمند معاونت عملیات خطوط لوله منطقه پنج عملیات انتقال گاز ایران، تعمیرات شیر بلودان گاز خط لوله سوم سراسری، با موفقیت انجام شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، ولی الله فرخی، مدیر منطقه پنج عملیات انتقال گاز ایران، با اعلام این خبر افزود: مطابق برنامه زمانبندی اعلام شده و بمنظور رفع نشتی از بلودان خط سوم سراسری، عملیات هات تپ، برشکاری، جوشکاری و نصب شیر دوم بلودان با موفقیت انجام شد.
وی اضافه کرد: بدین منظور ابتدا برای تعمیر شیر اول بلودان اقدام به جوشکاری و عملیات هات‌تپ سایز 2 اینچ گردید و مسیر تخلیه نیز پس از عملیات هات تپ، جوشکاری و نصب شد.
فرخی با اشاره به تمهیدات ایمنی این عملیات، تصریح کرد: با انجام تعمیرات و ایمن شدن شرایط و پس از بررسی های لازم، امکان برش‌کاری سرد فراهم و در نهایت پس از برشکاری و آماده نمودن شیر دوم، عملیات نصب اتصالات و جوشکاری شیر دوم بلودان انجام شد.
به گفته وی، ارزیابی ریسک عملیات و اقدامات واکنش در شرایط اضطراری قبل از شروع عملیات انجام و با تشکیل جلسه TBM قبل از شروع عملیات، شرایط مورد بررسی مجدد قرار گرفت.
فرخی در ادامه افزود: همچنین بمنظور کاهش ارتعاش و صدای بلودان، افزایش طول بلودان با آماده سازی قطعات مناسب و جوشکاری روی لوله بلودان انجام شد.
فرخی خاطرنشان کرد: مرکز بهره برداری خطوط لوله فراشبند، آباده، امور HSE، حمل و نقل مرکز بهره برداری خطوط لوله شیراز، امور هماهنگی و نظارت بر انتقال گاز منطقه و واحد برنامه‌ریزی با محوریت واحد عملیات ساختمانی معاونت عملیات خطوط لوله منطقه پنج در این فعالیت ها مشارکت داشته اند.
مدیر منطقه پنج، در پایان از کارکنان منطقه پنج عملیات انتقال گاز ایران به جهت تلاش در انجام موفق تعمیرات و حرکت در راستای استانداردهای زیست محیطی جهانی و تشکر و تقدیر به عمل آورد.

همکاری و تعامل منطقه پنج عملیات انتقال گاز ایران و پالایشگاه دالان
فرخی همچنین در خصوص همکاری و تعامل سازنده مرکز بهره برداری خطوط لوله فراشبند و پالایشگاه دالان نیز توضیح داد: با همکاری این دو مرکز، بیش از 49 کیلومتر جاده سرویس مشترک خطوط انتقال گاز، با تلاش و همت عوامل پالایشگاه دالان تسطیح شد.
مدیر منطقه پنج عملیات انتقال گاز ایران، با اشاره به مشترک بودن بخشی از جاده سرویس خطوط سراسری حوزه استحفاظی فراشبند با خط میعانات گازی پالایشگاه دالان، گفت: با پیشنهاد و هماهنگی مسئول کنترل حریم مرکز بهره برداری خطوط لوله فراشبند و تعامل بسیار خوب مرکز بهره برداری خطوط لوله فراشبند با پالایشگاه دالان، این مسافت با همت گروه تسطیح مسیر پالایشگاه دالان تسطیح شد.
وی افزود: برای حفظ حریم اختصاصی خطوط انتقال گاز و جلوگیری از آسیب دیدن خطوط نیاز است، سالانه این مسیر با ماشین آلات راه‌سازی تسطیح شود.
فرخی با اشاره به صرفه‌جویی صورت‌گرفته در این زمینه، تصریح کرد: این فاصله هرساله از مسیر خطوط لوله از سوی مرکز بهره برداری فراشبند به مدت زمان یک ماه و با انتقال تجهیزات سنگین به همراه اپراتورهای مربوطه، اکیپ همراه، سوخت‌رسانی روزانه و با ساعت کارکرد حدود 1200 ساعت تسطیح و ترمیم می‌شده که با همکاری صورت گرفته با برآورد تقریبی، حدود یک میلیارد ریال صرفه جویی به همراه داشته است.
مدیر منطقه پنج در پایان ضمن تشکر ویژه از مدیریت و کارکنان پالایشگاه دالان بدلیل همکاری و تعامل با منطقه پنج عملیات انتقال گاز، از کارکنان مجموعه حریم منطقه تقدیر به عمل آورد.


تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما