شعار سال 97-1
 
  
چهارشنبه 7 خرداد 1399   21:53:06
گزارش ها
13:131397/2/25 سه‌شنبه
ارایه موفقیت‌آمیز نخستین رویداد استارت‌آپی مرتبط با حوزه صنعت گاز

امروزه واژه استارتاپ یا استارتاپ ها به دفعات در بسیاری از رسانه ها و جراید شنیده می شود و در تعریف استارت آپ (به انگلیسی: Startup یا Start-up) بر این مسئله تاکیدی وجود ندارد که حتماً فعالیت آن در حوزه تکنولوژی یا فن آوری اطلاعات باشد، اما به دلیل اینکه بسیاری از استارت آپ ها در سال‌های اخیر، حول این زمینه‌ها شکل گرفته‌اند، گاهی در تعریف استارت آپ به این مسئله هم اشاره می‌شود که استارت آپ باید در حوزه فن آوری‌های نوین فعال باشد. البته می‌توانیم بر اساس ادبیات اصلی مدیریت و نه معنای رواج یافته آن، هر نوع فعالیت نوپا را استارت آپ در نظر بگیریم.
با نگاهی اجمالی به تعاریف استارتاپ در می یابیم که این مقوله چه قدر در تعاملات علم و فن و آوری در عرصه ملی و بین المللی مهم است.
شاید از همین رو است که یکی از شرکت هایی که به‌جد به دنبال این مبحث مهم در سطح ملی و بین المللی است، شرکت ملی گاز ایران است و بر همین مبنا، در حاشیه سومین روز از بیست‌و سومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پترشیمی نخستین نشست «رویداد ارائه به سرمایه‌گذاران در نوآوری‌های فناورانه صنعت گاز» با این رویکرد برگزار شد.
این رویداد مهم را با خبرنگار شرکت ملی گاز ایران پی می‌گیریم.

***********************************
نخستین رویداد استارت‌آپی مرتبط با حوزه صنعت گاز
موضوع فن‌بازار تخصصی صنعت گاز که با همکاری مرکز ملی فن‌بازار شکل گرفته است، شاید اولین فن‌بازار تخصصی در کشور باشد و استارت‌آپ دمو نیز نخستین رویداد استارت‌آپی مرتبط با حوزه صنعت گاز است،
سعید پاک‌سرشت مدیر پژوهش و فن‌آوری شرکت ملی گاز ایران، در این نشست با بیان این مطلب، اظهار داشت: معمولاً استقبال از تکنولوژی در بین نهادها و سازمان‌های دولتی به کندی صورت می‌گیرد. از این‌رو اینکه شرکت ملی گاز ایران در این حوزه پیش‌قدم شده و با همکاری فن‌بازار رویدادی را برگزار می‌کند، جالب‌توجه و البته قابل تقدیر است.
وی با بیان برنامه‌های شرکت ملی گاز ایران برای استفاده از ظرفیت استارت‌آپ‌های ایرانی در صنعت گاز و طرح‌ها و حمایت‌هایی که قرار است از این استارت‌آپ‌ها انجام شود، بیان داشت: به‌زودی صندوق پژوهش و فناوری این شرکت در قامت یک وی‌سی فعالیت جدی‌تری را در اکوسیستم استارت‌آپی کشور دنبال خواهد کرد.
مدیر پژوهش و فن آوری شرکت ملی گاز ایران افزود: این مورد جزو برنامه‌های ماست و ما باید این کار را پیش ببریم و به نتیجه برسانیم. حتی سهامداران و بازیگرانش را هم مشخص کرده‌ایم ولی به دلیل اینکه هنوز مجوز نگرفته، جزئیات آن را اعلام نکرده‌ایم. اما فقط سرمایه‌گذاری در این حوزه ‌با این صندوق انجام نخواهد شد، بلکه راه‌های دیگری هم وجود دارد، مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و شرکت‌های فعال در حوزه صنعت گاز که از توان مالی قابل قبولی برخوردارند. وقتی که آنها خود این توانایی را داشته باشند ما حتما از آنها می‌خواهیم که در تامین منابع مالی سهیم باشند. این در حالی است که ما نیز در همین ارتباط، می‌توانیم به آنها تسهیلات ارایه کنیم.
پاک سرشت در ادامه در خصوص اهمیت این موضوع، گفت: مورد حائز اهمیت برای ما بیشتر از رسیدن به یکی دو قرارداد بین استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه گاز، ایجاد یک الگو و مسیر برای چنین فعالیت‌هایی است. پس هدف اولیه ما در واقع ایجاد این مسیر است.
وی در ادامه افزود: اینکه دوستان و همکاران ما در بخش‌های صنعتی و واحدهای عملیاتی شرکت ملی گازایران، مثلاً در پالایشگاه‌ها یا مناطق عملیاتی حس کنند که یک کار جدید، فرآیند و رویه‌های مناسبی به وجود می‌آید که همه نیازهای آنها را پاسخگو خواهد بود.
به گفته پاک‌سرشت، از طرف دیگر بسیار مشتاق هستیم که به خیل عظیم عرضه‌کنندگان دانش و فناوری که آنها هم در ابتدای راه هستند، کمک کنیم. اگر ما برای آنها یک بازار تقاضا ایجاد کنیم، کمک بسیار بزرگی به آنها کرده‌ایم. چون محصولات آنها نیاز به مشتری دارد و زمانی‌که متقاضی و عرضه کننده به هم رسیدند، یک جریان منطقی اقتصادی عرضه و تقاضای سالم شکل خواهد گرفت و آن‌وقت است که این بازار شروع به حرکت و رشد می‌کند.
مدیر پژوهش و فناوری تصریح کرد: اما موضوع دیگر این است که برای این امر نیاز به کارگزارانی داریم که دو‌طرف معامله یعنی عرضه‌کننده و متقاضی را به همدیگر متصل کند، از این رو ما در صنعت گاز از مدت‌ها قبل که این برنامه و طرح را ریختیم به جایگاه بروکرها (دلال‌ها) پی بردیم و نقش آنها را بسیار مهم دیدیم، فراخوانی دادیم و براساس آن فراخوان تعدادی مراجعه کردند.
بر این اساس، بروکرهایی را انتخاب کردیم و الان دونفر از آنها، رسمیت پیدا کرده‌اند و ما در حال شروع کار با آنها هستیم. اینها افرادی هستند که وظیفه کارگزاری دارند و در اصل پل ارتباطی بین دو طرف معامله هستند.

رویکرد تازه برای پاسخگویی به نیاز جوانان
وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه برای پاسخگویی به نیاز طبیعی جوانان کشور، باید رویکردی تازه داشته باشیم و برای این‌که کشور سالانه 700 تا 800 هزار شغل ایجاد کند به یک نگاه نو نیاز دارد، گفت: سازمان‌های دولتی در کشور ما که اقتصاد آن دولتی است و بخش‌های صنعتی آن به دولت تعلق دارد، هم وظیفه حاکمیتی و هم وظیفه یک بنگاه اقتصادی را بر عهده دارند.
این مقام مسئول با بیان این‌که بحث‌های فن بازار و استارت‌آپ‌ها سابقه حدود هشت ساله در کشور دارد، اما هنوز هم جدید به شمار می‌آید، ادامه داد: سازمان‌های دولتی در کشور ما که اقتصاد آن دولتی است و بخش‌های صنعتی آن به دولت تعلق دارد، هم وظیفه حاکمیتی و هم وظیفه یک بنگاه اقتصادی را بر عهده دارند.
پاک‌سرشت، در این نشست با تاکید بر این‌که حجم زیادی از نیروی انسانی کشور هم اکنون نیازمند شغل هستند، افزود: برای اینکه پاسخگوی این نیاز طبیعی جوانان کشور باشیم، باید رویکردی تازه داشته باشیم.
پاک‌سرشت با بیان این‌که وظیفه ما این است که از شرکت‌های نوپا حمایت کنیم، اظهار کرد: شرکت ملی گاز در یک سال گذشته بازیگران این عرصه را شناسایی کرده که بر این مبنا، باید روش انجام کار را نیز تعیین کنیم.
مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با بیان این‌که این نشست نخستین نشست تخصصی در زمینه کسب‌وکار جدید است، اضافه کرد: مهم، پیدا کردن الگوی مناسب و ایجاد یک فرآیند جدید و تمرین برای ایجاد کسب‌وکار جدید است.
وی تاکید کرد: نشست‌هایی از این دست باید ادامه داشته باشد تا فرآیند برد - برد در آن تعریف شود.
پاک‌سرشت گفت: نقش شرکت‌های دانش بنیان مهم است، اما آنچه هم‌اکنون به آن نیازمندیم تحریک بخش تقاضاست.
مدیر پژوهش و فن آوری شرکت ملی گاز ایران با بیان این‌که ما در عرضه محصولات صنعتی و فن آوری رشد داشته‌ایم، ادامه داد: هم‌اکنون به دنبال بازار هستیم.
وی با طرح پرسش‌هایی از قبیل؛ سرمایه‌گذاران چگونه باید بپذیرند که سرمایه خود را وارد این عرصه کنند؟ آیا سود این اقدام به اندازه‌ای هست که سرمایه گذاران را تحریک کند؟ افزود: خوشبختانه گام‌های خوبی در این زمینه برداشته شده که جا دارد از همه دست‌درکاران آن به ویژه پارک فناوری پردیس تشکر کنم.
پاک سرشت از مجوز ورود شرکت‌های دولتی به صندوق‌های فناوری خبر داد و گفت: خوشبختانه شرکت ملی گاز ایران هم با ورود و تاسیس صندوق فناوری موافقت کرده و هم اکنون در مرحله کسب مجوز هستیم که امیدواریم نتایج خوبی در پی داشته باشد.
فن‌بازاها در 80 درصد سراسر ایران حاضر هستند
هم اکنون در 17 استان و بیش از 80 درصد از مساحت کشور که شامل همه استان‌های صنعتی می‌شود، فن بازارها موجود هستند.
حسین صابری، معاون توسعه فناوری پارک فناوری پردیس نیز در این نشست با بیان این مطلب گفت: از سال 92 این فن بازارها را در سراسر ایران ایجاد کرده‌ایم و نمایندگی‌هایی را از طریق سه سازمان در کشور گسترش داده‌ایم.
وی با بیان این‌که این فن بازارها شاخه‌های مختلف را در بر می‌گیرد، افزود: در حال حاضر فن بازارهایی در حوزه‌های مختلف کشاورزی، صنعتی، فرهنگی و ... در کشور وجود دارد.
صابری با بیان این‌که نخستین فن بازار شرکت ملی گاز چند ماه است فعالیت خود را آغاز کرده است، تصریح کرد: باید از همراهی مهندس عراقی، معاون وزیر نفت در امور گاز و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران قدردانی کرد که به این رویکرد و حمایت از کسب‌وکارهای نو روی آورده‌اند.
وی به چهار نوع رویداد به منظو ارتباط بین خریدار و فروشنده طرح‌ها و فناوری‌ها اشاره کرد و گفت: این رویدادها با چهار رویکرد مختلف در سه سال اخیر برگزار شده است.
صابری ادامه داد: برگزاری فستیوالی به منظور ارائه محصولات مخترعان، ارائه توانمندی‌ها و محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان به مصرف‌کنندگان بزرگ و عرضه پژوهش‌های به نتیجه رسیده و تبدیل به محصول شده به سرمایه‌گذاران، از جمله موضوعات و رویکردهای این رویدادها بوده است.

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران
سهیلا زمانی

تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما