شعار سال 97-1
 
  
يكشنبه 15 تير 1399   20:55:46
شرکت های ستادی
13:131397/6/5 دوشنبه
نیروی انسانی شایسته؛ برگ برنده شرکت انتقال گاز ایران در مقابله با محدودیت ها

تعمیرات اساسی «توربین ZORYA DJ59» برای نخستین بار با تکیه بر توان نیروی انسانی شرکت انتقال گاز ایران و با 46 میلیارد ریال صرفه جویی با موفقیت انجام شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، سعید توکلی مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با اشاره انجام تعمیرات «توربین ZORYA DJ59» از سوی منطقه 2 عملیات انتقال گاز ایران و صرفه جویی حاصل از آن، گفت: سه سال پیش، این تعمیرات با صرف بیش از 60 میلیارد ریال انجام می‌شد و این در حالی است که این عملیات با احتساب قطعات و اقلام به کار رفته، تنها با 14 میلیارد ریال انجام شده است.
توکلی با بیان این که افزون بر صرفه اقتصادی، در زمان انجام پروژه تعمیرات اساسی نیز صرفه جویی شده است، افزود: انجام فرایند تعمیرات بیش از 8 ماه زمان نیاز داشت، در حالی که با بهره‌گیری از توان منطقه 2 عملیات انتقال گاز، این پروژه تنها در 4 ماه انجام شده است.
وی تاکید کرد: نکته قابل تامل دیگر که ارزش افزوده مهم‌تری برای شرکت در برداشته، دستیابی به دانش فنی انجام عملیات تعمیرات اساسی این نوع توربین بوده که با توجه به حجم کوچک آن، بسیار پیچیده ساخته شده است.
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران در ادامه با اشاره به بخشی از جزئیات این پروژه گفت: این توربین ها پس از 20 هزار ساعت کارکرد، نیاز به تعمیرات اساسی داشت که این فرآیند از سوی شرکت ایرانی و با همراهی کارشناسان با صرف هزینه بالا روی چهار دستگاه توربین انجام شد.
توکلی ادامه داد: با توجه به صرف هزینه های بالا در این تعمیرات و تأخیرات آن، منطقه 2 عملیات انتقال گاز با جمع بندی روش تعمیرات انجام شده، تصمیم به تعریف دستورالعمل جدید تعمیرات برای 60 هزار ساعت کارکرد گرفت.
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران تاکید کرد: منطقه 2 عملیات انتقال گاز ایران با قبول مسئولیت و بدون داشتن ابزار مخصوص و اسناد مربوطه اقدام به انجام این مهم کرد و با صرف کمترین هزینه این عملیات را به سرانجام رساند.
وی ادامه داد: قطعاتی که شرکت سازنده اعتقاد داشت، باید تعویض شوند از سوی منطقه بازسازی و برای آن‌ها طول عمر تعیین شد.
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران تصریح کرد: پس از بازسازی قطعات، تخمین عمر قسمت های داغ توربین (Hot Section) که بسیار مهم بود نیز با همکاری یکی از شرکت های داخلی انجام شد.
توکلی با بیان اینکه براساس این تخمین، پیش بینی شد که 40 هزار ساعت دیگر امکان کارکرد این توربین وجود دارد، ادامه داد: این دستاورد، برگ برنده ای برای شرکت انتقال گاز ایران به شمار می آید.
به گفته وی، توربینی که با صرف هزینه های بالا تنها امکان 20 هزار کارکرد را داشت، با بهره گیری از نیروی انسانی توانمند و نخبه منطقه 2، هم اکنون امکان 40 هزار کارکرد را داراست.
وی با بیان اینکه این توربین با شرایط بسیار خوب و پس از پنج هزار ساعت کار، بدون کوچکترین مشکل هم اکنون در مدار قرار دارد، گفت: با توجه به عدم انجام تعمیرات در این سطح، تحقق این پروژه منحصر به فرد است.
توکلی تاکید کرد: بازگشت مجدد این تجهیز ارزشمند به چرخه عملیات انتقال گاز کشور، افزون بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، دستاوردهای راهبردی در بخش مدیریت نگهداری و تعمیرات خواهد داشت.تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما